česky | english
 

12. ročník mezinárodní letní školy RECETOX

Národní centrum pro toxické látky, Regionální centrum Stockholmské úmluvy ve spolupráci s velkou výzkumnou infrastrukturou RECETOX pořádali ve dnech 13. do 17. června 2016 v prostorách centra RECETOX Brně 12. ročník mezinárodní letní školy o toxických látkách. Na letní školu přijelo více než 40 účastníků z 15 zemí celého světa.


Skupina měla rovnoměrné zastoupení vědců i zástupců ze státní správy a národních orgánů. Ze zemí střední a východní Evropy se jednání zúčastnili zástupci Arménie, České republiky, Chorvatska, Makedonie, Moldavska, Polska, a Slovenska). Na letní škole se podílelo kromě zahraničních lektorů 25 lektorů a odborných pracovníků z centra RECETOX.

Letošní ročník byl zaměřen na úniky toxických látek do vnitřního prostředí (nejde o pracovní prostředí, ale o rezidenční budovy) a na způsoby jejich stanovení, přenosu a dopadů na lidské zdraví. Účastníci měli možnost si sami vyzkoušet způsoby odběru vzorků vnitřního prostředí a jejich analýzu v laboratořích a také ekotoxikologické testy (biotesty), které stanovují toxicitu odebraných vzorků z různých matric. Kromě vzorkovacích metod se také s přední vědeckou kapacitou v oblasti vnitřního prostředí, Dr. Stuartem Harradem (University of Birmingham) věnovali expozičním cestám ve vnitřním prostředí a emisím látek z předmětů denní spotřeby, s Katarínou Magulovou ze sekretariátu Stockholmské úmluvy diskutovali mezinárodní opatření k ochraně zdraví a životního prostředí před chemickými látkami a Lisbet Knudsen (University of Copenhagen) a Amrit Kaur Sakhi (Národní zdravotní ústav z Norska, NIPH) přiblížily výsledky sledování expozice a rizik bisfenolu A, ftalátů a glyfosátu. Letní škola se také zabývala využitím získaných dat například při sledování expozomu, v kohortových studiích i při sledování účinnosti přijatých legislativních opatření na národní i globální úrovni. Kromě přednášek a laboratorních cvičení byla součástí letní školy i tradiční návštěva vzorkovací stanice v Košeticích na Vysočině a dvě doprovodné akce - prohlídka Brna a návštěva pivovaru Starobrno.

Vážíme si toho, že i letos Ministerstvo životního prostředí České republiky podpořilo budování kapacit v zemích střední a východní Evropy poskytlo prostředky na účast pro tři zahraniční odborníky – jednoho zástupce z Moldavska, Bývalé jugoslávské republiky Makedonie a z Arménie.

12.7.2016


Zpět